środa, 4 lipca 2012

Lastowe podsumowanie pierwszej połowy 2012 roku

Pierwsze sześć miesięcy roku jest taką cezurą czasową, którą można uznać za odpowiednią do stworzenia jakichś pierwszych podsumowań, rankingów, notowań i tym podobnych. Z drugiej jednak strony, ciężko stworzyć w stu procentach obiektywny w swojej subiektywności ranking, nie znając tego, co w tym roku jeszcze się ukaże, ewentualnie mając bardzo niewiele czasu na zapoznanie się z jakąś pozycję, bo np. wyszła ona 2 dni przed końcem czerwca. Żeby jednak jakoś podsumować to półrocze w polskim rapie (no i jakoś zapchać bloga kolejnym postem) postanowiłem stworzyć ranking oparty na chyba najbardziej miarodajnym zjawisku związanym ze słuchaniem muzyki, czyli na podstawie statystyk odsłuchań wg Last.fm. W moim przypadku jakieś 99% muzyki, której słucham ląduje automatycznie na moim lastfmowym koncie, dlatego uznałem, że będzie to dosyć dobry sposób na podsumowanie tych pierwszych sześciu miesięcy. Oczywiście uwzględniam tylko polski rap i tylko płyty i kawałki, które ukazały się w 2012 roku. Jedziemy.

TOP 10 płyt:
1. Rover - 24 - 219 odtworzeń
2. Trzeci Wymiar - Dolina Klaunoow - 160 odtworzeń

3. VNM - Etenszyn: Drimz Kamyn Tru - 141 odtworzeń

4. Hukos - Knajpa Upadłych Morderców - 125 odtworzeń

5. NNFoF - No Name Full of Fame - 122 odtworzenia

6. White House - Kodex IV - 111 odtworzeń
 7. LaikIke1/Młodzik - Milczmen Screamdustry - 100 odtworzeń

8. Tabasko - Ostatnia Szansa Tego Rapu - 98 odtworzeń

9. Borixon - Rap not dead - 95 odtworzeń

10. Pyskaty - Pasja - 86 odtworzeń

Jak widać, według nieomylnego Last.fm najczęściej słuchaną przeze mnie płytą było "24" Rovera. W sumie nawet mnie to nie zaskakuje, bo przez ostatni miesiąc naprawdę porządnie ją katowałem, a kilka kawałków miało bardzo wysoki replay-value. Trzeci Wymiar na drugi miejscu to zasługa głównie dwóch kawałków (niżej zobaczycie których), a VNM nabił sobie sporo tym, że wyszedł na początku roku i czasem słuchałem go z tzw. braku laku. Dalej w sumie bez większych zaskoczeń aż do ósmej pozycji Tabasko (naprawdę tyle tego słuchałem?!), choć w tym przypadku singiel zrobił pewnie z połowię odtworzeń. Podobnie jak z Borixonem, a właściwie Mesem w "Sponsorze". Rzutem na taśmę do dziesiątki załapał się Pyskaty, co chyba w dużym stopniu pokazuje, że pod koniec roku "Pasja" będzie bardzo w moim rankingu podsumowującym cały 2012. Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się: "Fabryka snów" Karwana, "Pięć złotych zasad" Voskovych i "Wyga.co" Janka Wygi. Czas na pojedyncze numery.

TOP 10 kawałków:
1.  Bisz (B.O.K.) - Pollock - 49 odtworzeń
2. VNM - Nigdy więcej - 33 odtworzenia
3. Trzeci Wymiar - Nie jesteś jednym z nich (feat. Te-Tris) - 32 odtworzeń
4. LaikIke1/Młodzik - Napad na Babel - 30 odtworzeń 
Trzeci Wymiar - Dostosowany 2 (feat. Ras Luta) - 30 odtworzeń
6. White House - Jak mam żyć (feat. Małpa) - 29 odtworzeń
7. Tabasko - Wychowani w Polsce - 28 odtworzeń
Voskovy - Jak to jest (feat. Te-Tris, Ras, DJ Flip) - 28 odtworzeń
Rover - 9.20 - Radio - 28 odtworzeń 
10. LaikIke1/Młodzik - Da Bad Man Riddim - 25 odtworzeń

Każdy z tych kawałków przez dłuższy lub krótszy czas katowałem bardzo mocno, a i teraz lubię sobie do nich wrócić. Bez zaskoczeń w zasadzie. Tuż za pierwszą dziesiątką "Banicja" Bisza, "Sponsor" Borysa i Mesa oraz "Jeśli deklarujesz" Oxona na producentce Nołnejmów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz